5.Blues Gitaristleri Gecesi

Pazar, Nisan 23, 2017


Gelenekselleşmiş Blues Gitaristleri Gecesi'nin beşincisi Blues’a gönül veren 20’yi aşkın önemli müzisyenin katılımıyla 16 Mayıs’ta Dorock XL sahnesinde gerçekleşecek...

Blues Gitaristleri Gecesi'ne daha önce hiç katılamayanlar için formattan kısaca bahsetmek gerekirse; vokalist, 4 gitarist ve 'House Band' olarak adlandırılan bir bas gitarist ile baterist birlikte sahneye çıkar. 4 gitaristin birbirleriyle gitar sololarını paylaştıkları, zaman zaman atışarak sololarını çaldıkları samimi bir yarım saatten sonra gecenin 1. seti sona erer. Kısa bir aranın ardından sahnedeki 4 gitarist sahneden inerek yeni dörtlü sahnedeki yerini alır ve 2. set başlar. Gece boyunca bu düzen devam eder. Bas gitarist ve baterist küçük sürprizler dışında tüm gece sahnededir. Bu değerli müzisyenlerin kimi birbiriyle ilk kez çalmaktadır, kimisi de yıllarca beraber müzik yapmıştır. Ancak sevgi, saygı ve Blues herkesin ortak noktasıdır bu gecede.

Organizasyonun ilk kez yapıldığı 2014 yılından bu yana ülkemizdeki çok değerli birçok müzisyen sadece bu keyfi paylaşmak adına sahnede yerini aldı. Blues Gitaristleri Geceleri'nin gediklisi gitarist Ergin Kandemir, organizasyon hakkındaki düşüncelerini şu şekilde aktarıyor:

"Daha öncesinde dinlemekten hoşlandığım, örnek aldığım ve saygı duyduğum gitaristlerle aynı sahnede çalmak benim için de çok keyifli oldu ve 16 Mayıs’ta da öyle olacağına eminim. Şu ana kadar aldığımız tepkilerden dolayı katılımın ve içerideki enerjinin yüksek olması konusunda ümitliyiz. Türkiye’de Blues adına bu tarz etkinlikler her Blues dinleyicisi tarafından desteklenmelidir. Böyle güzel organizasyonların devamlılığı açısından dinleyicinin ilgisi ve desteği çok önemli... Organizasyonun yaratıcısı Alper Durmuş her seferinde bir öncekinden daha başarılı bir iş ortaya koyuyor. Hatta ilerleyen zamanlarda bu gece ile ilgili gerçekleştirmek istediğimiz bir projemiz var. Blues severler için hoş bir sürpriz olacağını düşünüyorum."

Yıllardır ülkemizde Blues müzik adına emek veren, ruhunu ortaya koyan müzisyenler ve belki de adını ilk kez duyacağınız ama dinlediğinizde çok beğeneceğiniz ‘Blues Gitaristleri'ni bir arada görmek için 5.Blues Gitaristleri Gecesi'ni kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Etkinlik detaylarını görmek için tıklayınız...

Bunlarada Bakabilirsin

0 yorum