Bernard Allison

Pazar, Ocak 05, 2014


Blues’u kendi hayatı kadar ciddiye alan adam, Bernard Allison Bernard Allison 26 Kasım 1965 tarihinde dünyaya geldi. Babası Luther Allison sayesinde çok küçük yaşlarda siyah müziğin kökleri ve elektrik gitarla tanıştı. Ilk kez yer aldığı albüm, babasının Peoria konser kayıtlarına aitti... Liseden mezun olur olmaz Koko Taylor’ın Blues Machine’ine dahil oldu, aynı zamanda Willie Dixon’ın Blues All-Stars’ında çaldı ve yine babasıyla 1983 Blues Festivali’nin en göz alıcı performanslarından birine imzasını attı. Bu arada Johnny Winter ve Stevie Ray Vaughan’dan aldığı küçük taktikler gitarda kendi karakteristik çalışını oluşturmada ona çok yardımcı oldu. 1989 yılında babasıyla birlikte blues çalıp söylemek için Paris’e taşınan Bernard’ın ilk solo albümü “The Next Generation” 1990 yılında yayınladı. Babasının ölümünden sonra yeniden Amerika’ya yerleşen Bernard, burada geleneksel ve modern etkileşimlerini kendine has bir üslupla karıştırıp müzikal kariyerini hızlandırdı. 

Bunlarada Bakabilirsin

2 yorum

  1. Queen_of_Metal05 Ocak, 2014

    ”Gördüğüm en iyi seyirci” Blues sanatçısı Bernard Allison, dünyanın hiçbir yerinde Türkiye’deki kadar coşkulu bir kalabalığı bir arada görmediğini belirterek, “Şu ana kadar gördüğüm en iyi seyirci, sahnede bizi çok yukarılara taşıyor. Blues sanatçısı Bernard Allison , dünyanın hiçbir yerinde Türkiye ‘deki kadar coşkulu bir kalabalığı bir arada görmediğini belirterek, “Şu ana kadar gördüğüm en iyi seyirci, sahnede bizi çok yukarılara taşıyor. Hip -hop, blues , rock her türlü müziğe açıksınız” dedi. “Efes Pilsen Blues Festival “ kapsamında bugün Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ‘nda konser verecek olan Bernard Allison ve John Premier , Boğaziçi Üniversitesi ‘nde düzenlenen sohbet toplantısına katıldı. Sanatçılar, konserde seslendirecekleri parçalardan örnekler sundu. Daha sonra konuşan Allison , Türkiye ‘de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Allison , festivalin dünyanın en iyi blues festivali olduğuna işaret ederek, dünyada hiçbir festivalin risk alıp bir otobüs dolusu sanatçıyı şehir şehir dolaştırmadığını, Amerika ‘da bu tarz festivallerin her şehirde farklı düzenlendiğini söyledi. Türk seyircisinin çok katılımcı olduğuna işaret eden Allison , “Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar coşkulu bir kalabalığı bir arada görmedim. Şu ana kadar gördüğüm en iyi seyirci, sahnede bizi çok yukarılara taşıyor. Hip -hop, blues , rock her türlü müziğe açıksınız” diye konuştu. Allison , bluesa başlama hikayesini de anlatarak, çok küçük yaşlarda 17 yaşındaki abisinin gitarını aldığını ve babası blues sanatçısı Luther Alisson’un plaklarını yavaşlatıp dinleyerek kendi kendine gitar çalmayı öğrendiğini kaydetti. Üç yıl sonra babasına gitar çalmayı öğrendiğini söylediğini ifade eden Allison , babasının çok küçükken kendisini John Premier ‘in konserle-rine götürdüğünü, şimdi de Premier ile aynı sahneyi paylaşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Blues için insanın içinden geldiğini yapması gerektiğini belirten Bernard Allison , “Bu iş yemek içmek gibi. Içgüdüsel bir duygu “ dedi.

    YanıtlaSil
  2. özgür/...21 Ocak, 2014

    Sahneye çıktığında sanırım gitme vakti geldi dediğimi anımsar gibiyim.. Türkiye’deki seyiciyi neden beğendiğide ortada zaten. Sanmıyorum ki; yurt dışında bulunan pek çok iyi icraatcının yanında, oralardaki seyircilerden, bizim gösterdiğimiz kadar ilgi görüyor olsun.. Yokluktan elinde gitar gördüğümüz her zenciye tapıcak duruma gelmişiz sanırım :D

    YanıtlaSil