Rhythm and Blues

Perşembe, Aralık 19, 2013


Rhythm and Blues (diğer adıyla R&B veya RnB), jazz, rap , gospel ve blues karışımı, Afrika kökenli ABD’lilerin yaptığı müzik türüdür. Ilk kez müzikal terim olarak 1949’da Jerry Wexler tarafından Billboard dergisinde kullanılmıştır. Günümüzde R&B Müziği popüler bir müzik türüdür. Türkiye’de tarzın temsilcileri arasında Cihan Özdemir, Hepsi Grubu, Ege Çubukçu gibi isimler gösterilebilir. Dünya da ise Özellikle Latin Amerikalı siyahiler tarafından söylenmektedir. Destiny’s Child, Beyoncé, Rihanna, R.Kelly, Keyshia Cole, Fergie, Black Eyed Peas, Usher, Justin Timberlake, P.Diddy ve daha bir çok sanatçı ve grup isimleri de R&B’nin dünyadaki temsilcileri arasındadır.

Bunlarada Bakabilirsin

3 yorum

 1. TryingtobeBBking19 Aralık, 2013

  Blues’un makamsal temelleri üzerine kurulduğu için adı rhythm and blues olmuştur Arabada seyahat esnasında dinlenebilenecek en güzel müzik türüdür ancak... Destiny’s Child, Beyoncé, Rihanna, R.Kelly, Keyshia Cole, Fergie, Black Eyed Peas, Usher, Justin Timberlake, P.Diddy gibi kişileri dinlemeden de çok da güzel RNB dinlenebilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yukarıdaki isimlerin hiçbiri zaten RNB deyildir bana göre.Modern RNB’yi çok dinlerim ama bunları asla..Yukarıda ismi geçen şahsiyetler lüks arabalar, evler, pırlantaların peşinde paranın köpeği olmuş sözde müzisyenlerdir bana göre.Ciddi bir populasyonda bunları dinleyemeye devam ettiği sürece adlarını duymaya devam edeceğiz bizde bir şekilde. Modern RNB’de kim derseniz? BabyfaceLionel RichieBebe WinansBrain McKnightLeela James (neo-soul)Gerald LevertMaxwell (neo-soul) Aslında R.Kelly yeni nesil müzik dehasıdır ama kendini harcamaktadır bana göre.

   Sil
 2. Bir kara kedi için blues.05 Ocak, 2014

  Günümüzdeki R&B’nin R&B olduğunu düşünmüyorum. Rhtym kısmı tamam belki ama, blues nerde? Mattafix vardı, var hala gerçi, onların tarzı günümüz sözde R&B’cilerine göre daha R&B gibi.

  YanıtlaSil