Ray Charles

Pazartesi, Aralık 16, 2013


Ray Charles Robinson (23 Eylül 1930 - 10 Haziran 2004), ABD'li piyanist, müzisyen, ritim ve blues ustası. Albany, Georgia'da doğmuştur. Bailey ve Aretha çiftinin çocuğudur. Beş yaşındayken, küçük kardeşi George banyo küvetine kafa üstü düşerek ve boğularak ölmüştür. Bu olaydan birkaç yıl sonra Ray yedi yaşındayken kör olmuştur. (Kör olmasının nedeni glokom adlı bir göz hastalığıdır). Ancak hiçbir zaman görüntüyü tamamen kaybetmemiştir. Okul hayatına Florida Sağır ve Körler Okulu'nda devam etmiştir. Orada kör alfabesini ve enstrüman çalmayı öğrenerek müzik hayatına başlamıştır. Okuldan ayrıldıktan sonra müzisyen olarak çalışmaya başlamıştır. Ayrıca çoğu kişinin sevenidir. Atlantic Records'un sahibi Ahmet Ertegün sayesinde şöhrete kavuşmuştur. Ray Charles'ın müzik hayatı 7 yaşında bir arkadaşını kıskanarak başlamıştır.Daha sonra aynı dönemde kardeşini kaybetmiş bu olay Ray'in müziğe olan ilgisini arttırmıştır. Yaşamının büyük bölümünde uyuşturucu problemi yaşamış ve sonraları bu problemi yenmiştir.

Alıntıdır: Wikipedia

Bunlarada Bakabilirsin

2 yorum

  1. Queen_of_Metal18 Aralık, 2013

    Görme özürlü siyah şarkıcı Ray Charles’ın da ‘‘Atlantic Records’’ageldikten sonra üne kavuştuğunu kaydeden TIME dergisi, Nat King Cole’un da şöhretinin bu şekilde geldiğine dikkat çekti. Ahmet Ertegün’ün, anılarını, 1959 yılında kaleme aldığı ‘‘What’d I Say’’ adlı kitapta topladığını kaydeden TIME, bu başlığın daha sonra Ray Charles tarafından şarkı haline getirildiğini ve büyük başarı sağladığını yazdı.

    YanıtlaSil
  2. please_noise19 Aralık, 2013

    Bunların yanısıra da matematiği ve matematiğin müzikle olan bağlantısını keşfetti. Kafasında besteler yapıyor, her bölümü notaya dökebiliyordu. “ çok etkileyici yaa bu,ne kadar zeki bi adammış..kendimden utandım bian.. buck2 ayrıca müzik insana tanrı tarafından verilen bi hediye..ray charles bunu çok ii kullanmış.. :) bunun yanısıra zamanın aptal ırkçı politikaları ve o sıralar çok fakir olmaları ezilmeleri vs onu çok kederlendrmiş ve onda mükemmel bi yorum oluşmasına sebep olmuş...adeta bi dışa vurum..tabe görme engelli olmasıda cabası.onların daha hisli ve diğer duyularının daha gelişmiş olduğunu söylerler hep.

    YanıtlaSil