Jeff Healey

Perşembe, Aralık 19, 2013


Jeff Healey,   (d. 25 Mart 1966, Toronto - ö. 2 Mart 2008, Toronto),   Kanadalı rock - blues ve caz müzisyeni, gitarist. Retinoblastom (retina kanseri) nedeniyle bir yaşındayken görme yetisini yitirerek iki gözü görmeyen sanatçı, ilk albümünü 1988'de çıkardı. Kendi adıyla anılan bir band grubunun üyesi olan Healey, kendine özgü gitarı kucağına koyarak çalma biçimiyle müzik konusunda üstün zekalı genç olarak tanındı. B. B. King, George Harrison, Stevie Ray Vaughan gibi isimlerle çalışmalar yapan Jeff Healey, blues müziğin önde gelen isimlerindendi. En ünlü şarkısı; "Angel Eyes" (Meleğin Gözleri) olan sanatçı, akciğer ve cilt kanseriyle mücadele etmekteydi. Jeff Healey, Kanada Müzik Ödülü (Juno) ve Grammy ödülleri sahibi olup, Patrick Swayze ve Sam Elliott'un başrollerini paylaştığı 1989 yapımı Road House isimli filmde rol almıştır.

Vikipedi

Bunlarada Bakabilirsin

4 yorum

 1. longliveblues19 Aralık, 2013

  Kanadalı blues gitaristidir. jeff healey band adında bir grubu vardır. genelde cover yaparlar. jeff kör olduğu için çok ilginç bi gitar çalma tekniği geliştirmiştir. sahnenin ortasında ölece durur ve gitarı kucağındadır. adeta bir piyano çalıyormuş gibi çalar gitarını. çok hızlıdır ve melodik çalar. çoğu usta blues gitaristinin aksine sesi de iyidir hani... jimi hendrix’in “angel” şarkısını müthiş yorumlamıştır. hatta yorumlamış demek yanlış olur adeta baştan yaratmıştır. genelde yaptığı cover’lar orijinalinden güzel olmaktadır zaten. mark knopfler’in “i think i love you too much” şarkısını bir de jeff healey’den dinleyim derim. (ayrıca while my guitar gently weeps, communication breakdown)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. please_noise19 Aralık, 2013

   Gerçektende coverları dediğinz kadar varmış..ben ilk defa dinledim.çok etkileyici sahnede duruşu filan

   Sil
 2. özgür/...19 Aralık, 2013

  Ben yeni tanıma fırsatı buldum Jeff Healey’i. Hani hep bir yerlerden duyarız ya “Engelleri Aşmak..” diye bir deyim vardır. İşte bu adam bu deyimden ötesini başarmış bence.

  YanıtlaSil
 3. b.b king, srv, george harrison gibi isimlerle birlikte çalmayı başarmış insan. umarım cennette gözlerin görür.

  YanıtlaSil