Albert Collins

Cumartesi, Aralık 14, 2013


'F-C-F-Ab-C-F' akortlu gitarıyla, inanılmaz telecaster tonuyla eskilerin deyimiyle nevi şahsına münhasır kimse.. Lightnin' Hopkins'in kuzeni..  Collins kendi tarzını kendi stilini yaratan nadir müzisyenlerden. özellikle sağ eliyle yaptığı atakları, farklı akort seçimleri, genelde 5. 7. ve 9. fretlerde kullandığı kaposu bu tarzını yansıtır nitelikte. T-Bone Walker, John Lee Hooker, Gatemouth Brown gibi büyük blues müzisyenlerinden oldukça etkilenen Collins sadece Texas sounduna değil Mississippi ve Chicago sounduna da oldukça yer vermiş müziğinde. 1952 de kendi grubunu kuran Collins, Houston da ki kulüplerde sahne almaya başlar. 1960 ların başlarında Frosty, Thraw Out gibi singleları birçok R&B radyosunda hit olmaya başlar. Asıl çıkışını 1978 de Alligator Records la yaptığı anlaşma sonrası yapar. Aynı yıl 'Ice Pickin' Montreux Caz Festivalinde en iyi blues albümü seçilir. O yıl Grammy adaylığı gelir. Collins,altın çağını 1980 sonrası yaşar.1983 de 'Don't Lose Your Cool' albümüyle W.C Handy Awards da en iyi blues albümü ödülünü alır. 1985 de ise Robert Cray ve Johnny Copeland la kaydettiği 'Showdown!' albümüyle Grammy kazanır.  1993 Haziran sonlarına doğru hastalanan Collins'e akciğer kanseri teşhisi konur. Aynı yıl 24 Kasım da ölen Collins birçok müzisyene esin kaynağı olmuştur. Halen de olmakta.. 

hastinger

Bunlarada Bakabilirsin

3 yorum

 1. The iceman yaa felaket şarkıdır o üflemeliler felan albert collins bambaşka bir adam

  YanıtlaSil
 2. Cayır cayır telecaster geliyor aklıma Albert Collins denince. Ice Pick'in çok güzel bir albüm. Honey Hush olsun, Avalanche olsun, Too tired olsun, çok enerjik ve derin groove lu bir albüm. ımajının da hastasıyım dersem birazcık yalan söylemiş olurum. Komik geliyor adamın tipi ne yapayım. :D

  YanıtlaSil
 3. manwithharmonica16 Aralık, 2013

  Benim aklıma hep Gary moore'un montreal jazz festivalinde ki konserinde bir sarkıda sohbet eder gibi solo atısmaları geliyor :) bir de sololarında arada sanki top seker gibi yaptıgı riff'lerine de hastayım...gayet pratik ama yaratıcı harika bir adam.

  YanıtlaSil