Yavuz Çetin

Perşembe, Kasım 28, 2013


Yavuz Çetin (25 Eylül 1970, Samsun – 15 Ağustos 2001, İstanbul), Türk müzisyen, gitarist. 1970 yılında Samsun’da doğan Yavuz Çetin, gazeteci olan babasının işi nedeniyle Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde çocukluğunu geçirir.
Müziğe olan ilgisi küçük yaşlarda başlayan Yavuz Çetin, ilk enstrümanı curayla on yaşında tanışır müzik aletlerine olan ilgisi curadan sonra bağlama öğrenmeye başlamasıyla devam eder.
Bir süre sadece müzik dinler ve bu süre zarfında elektro gitar sesine hayran kalır. İlk olarak 1985 yılında akustik gitar ile tanışır ve ardından Hasan Cihat Örter ile elektro gitar çalışmalarına devam eder. On yedi yaşında profesyonel müzik yaşamına geçişiyle birlikte, İstanbul’da ve Türkiye’nin güney bölgelerinde çalışarak hayatını sürdürür. Öğrenimini, hayatının akışını şekillendiren o çok sevdiği müzik üzerine yapar.
Ortaöğrenimini İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde tamamladı. Lisedeki okul arkadaşı olan Ercan Saatçi ile yaptıkları I Will Cry adlı şarkı ile Hey dergisinin yarışmasını kazanır. Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü’ne girer. Üniversite hayati boyunca da Elektro Gitarını elinden hiç bırakmaz. Çalıştığı grup Labirent ile katıldığı Yıldız Üniversitesi müzik yarışmasından birçok ödül alarak çıkarlar.
Üniversiteyi çalışmalarından dolayı bitiremez. 1990 yılında İstanbul’da müzisyen dostları Batu Mutlugil (Duman grubunun gitaristi olan Batuhan Mutlugil’in babası), Zafer Şanlı ve Kerim Çaplı ile cover grubu olarak tanınan Blue Blues Band’i kurar. 1970 yılların rock ve blues parçalarının ağırlıkta olduğu çalışmaları sürdüren Blue Blues Band grubunda elektro gitar calip vokal yapar.
Yaşamı boyunca 1960′lı ve 1970′li yılların Rock Blues müziklerinden etkilenir. Daha sonraları yaptığı beste ve söz çalışmalarına Rock ve Blues müziğinin ruhunu yansıtır. Jimi Hendrix’i ve dünyaya mal olmuş blues şarkılarını da yorumlamaktan her zaman büyük bir keyif alır. 1990′lı yılların ortalarında Fuat Güner ile tanışmasıyla birlikte stüdyo müzisyenliğine baslar. Fuat Guner’in stüdyosunda sürdürdüğü çalışmalarında televizyon ve radyolar için reklam müziklerini gitarıyla seslendirir. Birçok sanatçının albüm kayıtlarına da gitarıyla imzasını atar. Gitarıyla eslik ettiği albümler arasında, İzel Bir Küçük Aşk, Kıraç’ın Deli Düş ve Bir Garip Aşk Bestesi, Soner Arıca’nın Ayrılık, Turgut Berkes’in albümündeki Miranda ve Mindos isimli şarkıları ve Göksel’in Sabır adli şarkısı en bilinenleridir. Goksel’in şarkısındaki Talkbox performansının Türkiye’de bir ilk olması, ona Talkbox kullanan ilk gitarist sıfatını kazandırır. 1996 yılının ortalarında MFÖ grubuyla çalışmaya baslar. Grupla turnelere gider ve katıldığı tüm konserlere gitarıyla eslik eder. Bir yandan bar müzisyenliğine devam eder. 1997 yılında Ercan Saatçi prodüktörlüğünde ilk albümü için çalışmalara baslar.
İlk adlı albümünü Stop Müzik’ten çıkarır. Albümünde yer alan, Erkeğin Olmak istiyorum, ayrıca Sinan Çetin’in yönettiği Propaganda filminde kullanılan, Erkan Oğur’un perdesiz gitar performansının da yer aldığı Dünya isimli enstrümantal şarkisi en bilinenleridir. MFO ile konserlerde çalmaya ve Yavuz Çetin Group isimli grubuyla bar performansını devam ettiği sure içerisinde, ikinci albüm çalışmalarına da baslar. 1999 yıllarının sonlarında TMC Film Müzik ile anlaşır. Ve ikinci albümü “Satılık” için stüdyoya girer. Sözü, müziği ve düzenlemeleri kendisine ait bir çalışmaya son kez imza atar. Mart 1999 tarihine çıkması planlanan albüm için tüm çalışmaları bitirir. Ama ne yazık ki yaptığı bu son çalışmanın müzikseverlerle buluştuğunu göremeden, 15 Ağustos 2001 tarihinde hayata veda eder. Boğaziçi Köprüsü’nden atlayarak yaşamına son veren Türkiye’nin blues gitaristi Yavuz Çetin, Karacaahmet Camii’nde düzenlenen törenden sonra Anadoluhisarı’ndaki Yeni Mahalle Mezarlığı’nda toprağa verilir.
31 yaşındaki gitaristin cenaze töreninde ailesinden yalnızca üvey annesi Sevinç Çetin vardı. Babası gazeteci Erdal Çetin, oğlunun ölüm haberiyle yıkıldığı için törene katılamadı. 1998′da boşandığı eşi Didem Çetin ve yedi yaşındaki oğlu Yavuzcan’ın da bulunmadığı törende, cami avlusu, gitaristin ailesi yerine koyduğu yakın dostlarıyla doldu taştı.
Yavuz Çetin, Kadıköy’deki Shaft Rock-Blues & Jazz Club’da sahneye çıkıyordu. Gece sahne çalışmalarını sürdürürken, gündüzleri de DMC’den çıkartılacak ve “Satılık” adını vermeyi düşündüğü ikinci albümünün stüdyo çalışmalarını yürütüyordu. Yoğun depresyon teşhisi konulduğu için bir haftadır hastanede tedavi gören Yavuz Çetin, hafta başında iyileştiği gerekçesiyle taburcu edildi.
Yavuz Çetin, saat 19.00 sıralarında, Boğaziçi Köprüsü’nden atlayarak yaşamına son vermişti. Yavuz Çetin’in, 1977 model Peugeot marka otomobili, Boğaziçi Köprüsü üzerinde, Ortaköy ayağına yakın bir noktada bulundu. 34 KBP 09 plakalı otomobilde, Yavuz Çetin’in ruhsatı, ehliyeti, 500 dolar ve 190 milyon lira, çeşitli ilaçlar ve 7 tane anahtar bulundu. Yavuz Çetin’in cesedi Adli Tip Kurumu Morgu’na kaldırılırken, ölümü tüm müzisyen arkadaşlarını,ailesini ve birçok sevenini yasa boğdu.
Alıntıdır : Wikipedia.org


Bunlarada Bakabilirsin

10 yorum

 1. Bana göre dünyanın en iyi blues müzisyenleri arasında

  YanıtlaSil
 2. mojo da ufaklığımda yalvar yakar izlemişliğim olan insan ufaktık o zamanlar neden daha büyük değildikte kafamıza daha iyi kazınmadı ki :( Mfö konserlerine götürürdü beni abilerim sırf bu adamı dinlemek için ama uzaktık o zamanlar ama yakınına vardım böyle biraz  hamle yapsam yanına varacaktım lakin idrak etmemişim o zamanlar değerini çok sonraları anladık paha biçilemez olduğunu, toprağı bol olsun...

  YanıtlaSil
 3. O dünya sarkisi. iddia ediyorum ki türk tarihine gelmis en iyi gitar sololarini barindiran sarkidir o. erkan ogur ki, üstüne laf dahi söylenemez bir gitaristtir. yavuz cetin de yaninda ögretmenine saygiyla problemi farkli yollardan cözen bir ögrenci gibi calmis sarkida. mideye yumruklar indiriyor yahu. nasil bir ruhtur yavuz cetin'deki, nasil bir asktir bu gitara, nasil bir nefrettir, hayata.

  YanıtlaSil
 4. Kadıköy kumluk otobüs duraklarından kavacık otobüsüne binip küçüksu durağında iniyorsunuz. oradan da ya otobüse ya da minibüse binip yenimahalle mezarlığının orada ineceğinizi söyleyip mezarlığa inen yolun başında iniyorsunuz. ve 5 dk yürüyerek mezarlığa varıyorsunuz. mezarlıklara bakım yapan insanlara sorarsanız yavuz çetin'in mezarının yerini gösteriyorlar. 312 numara Bi bakayım arşivlerime. mezartaşında "bir gün gelir herkes kendi yoluna gider... her şey nasıl başladıysa öyle biter" yazıyor.

  YanıtlaSil
 5. O yasamak istemem artık aranızda dedi ve gitti onun intiharı bir kaçış değildi bir başkaldırıştı şüphesiz ki türkiye’nin en büyük gitar virtüozüydü o... hala da öyle... sanatçılar eserleriyle yasar ne de olsa ve yavuz çetin asla ölmiyecek !

  YanıtlaSil
 6. Yavuz abiyi hiçbir zaman canlı dinleyememiş olabilirim ama şunu biliyorum ne söylenirse söylensin “Blues” ‘u içinde yaşamış ve şarkılarında yaşatmıştır.Onu dinlerken onun verdiği işaretleri çok iyi algılayabiliyorsunuz.Yaşam,insanlar,kurmacalar,aşk,ihanet vs. içinde yaşadığı fırtınaları gitarına döken büyük insanlardan biriydi.

  YanıtlaSil
 7. Seryat Barrett25 Aralık, 2013

  Yavuz Çetin’i bi şekilde yaşatmak için bazı müzisyenlerin kuduğu bi site var.Yavuz Çetin adına açılmış resmi bir site.Eminim çoğunuz ziyaret etmişsinizdir ama etmeyen varsa eğer kesinlikle tavsiye ederim.Evet güncellemeleri uzun süredir yapılmıyo ama Yavuz Çetin’i anmak için yapabileceğiniz başka bir şey yoksa eğer o siteye girip ona yazılar yazabilirsiniz.Sitenin belli bölümlerinde onun unutulmaz sözleri var. www.yavuzcetin.com

  YanıtlaSil
 8. luthien_elensar25 Aralık, 2013

  O’nun için söylenmiş onca muhtesem sözden sonra ben ‘‘iyiki benm ülkemden bu kadar muhtesem bir müzisyen cıktı’’diyebiliyorum...

  YanıtlaSil
 9. Unutulması imkansızdır...

  YanıtlaSil
 10. Bir kara kedi için blues.04 Ocak, 2014

  Turgut Berkes’in ağzından, ölümünden sonra Yavuz Çetin: “Yavuz Çetin, Türkiye’nin en önemli sanatçılarından biriydi. ‘sanatçı’ sözcüğünün alabildiğine bayağılaştırıldığı bir ülkede bunu söylemek de ucuz geliyor, ama başka bir tanımı yok Yavuz’un; hani bu topraklarda çok nadir görülen, nedense başka yerlerde peygamber mertebesinde tutulup da buralarda paçavra kadar değeri olmayan ‘gerçek sanatçıdan’ söz ediyorum. yavuz müziği çok iyi biliyordu. müziğin içini biliyordu, neden var olduğunu, neden söz ettiğini, blues’un neden greens olmadığını, hepsini biliyordu ki bunu dünyada çok az müzisyen için söyleyebiliriz. ne yazık ki çok kısa bi süre için aramızda tutabildik onu. sağken onun yarattığı ses mabetlerinde tapınma şansını yakalamış bir avuç insana da ne mutlu ki, arkasında bıraktığı müzkle hala aramızda yaşıyor. seni unutmayacağız ajan...”

  YanıtlaSil