T-Model Ford

Salı, Kasım 26, 2013


Ford, 58 yaşında iken 1980′lerin başında gitarı eline alıp, Blues hayatına biraz geç başladı.  Beşinci karısı Ford’u terk ederken O’na ayrılık hediyesi olarak bir gitar verdi. En sevdiği sanatçılar Muddy Waters ve Howlin ‘Wolf gibi çalmayı kendi kendine öğrendi.
Ford, Greenville,  Mississippi’de kötü ve hor kullanılmış bir çocukluktan gelmektedir.
Kereste fabrikası ve çiftlik alanlarında günü birlik çalışan, kamyon şoförlüğü yapan, okuma yazma bilmeyen mavi yakalı bir işçiydi. Ford, genç zamanlarında iki yıl bir çeteye hizmet etti ve cinayetten 10 yıl hapis yattı.

Ford, uzun süre davulcusu “Spam” (Tommy Lee Miles) ile sadece birlikte Delta bölgesindeki Juke-joints ve kulüpler de çaldı. Ford daha sonra 1997′de Fat Possum Records tarafından imzalanan ilk debut albümü “Pee-Wee Get My Gun”ı çıkardı. Ford, 1997 – 2008 yılları arasında Fat Possum Records ile birlikte içinde bol övgü alan 2002 albümü Bad Man’inde bulunduğu toplam beş albüm yapmıştır. Ford, 2008 yılında kendisine o yıl düzenlenen Deep Blues Festivalinde destek çıkan  Seattle merkezli Blues – Rock şirketi GravelRoad ile anlaştı. Ford, GravelRoad ile tura devam etti ve Alive NaturalSound Records etiketi ile 2010′da The Ladies Man ve 2011′de Taledragger isimli iki albüm kaydetti.

Ford, son yıllarda sağlık sorunu nedeni ile çok acı çekdi ve kendisine GravelRoad ile olan 2008 turnesinin sonlarına doğru bir kalp pili takıldı. Ford iki büyük kalp krizinin ilkini 2010′un başında geçirdiği halde turnesini bitirdi. Sanatçının ikinci kalp krizi ise geçen yaz gerçekleşti. Bu kriz Ford’u yavaşlatmasına rağmen 2012 King Biscuit Blues Festival’inde sahne aldı.

Otantik son Delta Bluesadamlarından biri olan T-Model Ford solunum yetmezliği hastalığından 16 Temmuz 2013 Salı günü vefat etti.

Bunlarada Bakabilirsin

0 yorum