T-Bone Walker

Cumartesi, Kasım 30, 2013


Amerika'da "The father of electric blues" olarak anılır. şarkılarında 9'lu akorları çok kullanırdı. Electric blues konusunda başlangıç alınabilecek birisidir. 


captainblues

Bunlarada Bakabilirsin

7 yorum

 1. Elekto gitarı ilk kullanan bluescudur. Eleketrodan kastım amfili akustik gitar :) Hendrix'in çocukluk kahramanıymış. Hatta Hendrix çalış stili için T-Bone Walker'dan etkilendiğini açıkça ifade etmiştir. 5 tane studyo kaydı bulunmaktadır. bunlardan birisi rahmetli Ahmet Ertegün'ün sahibi olduğu "Atlantic Records"tan çıkmıştır

  YanıtlaSil
 2. Şarkı ismi konusunda bazen çok yaratıcı oluyor. T-Bone Shuffle, T-Bone boogie, T-Bone Blues. :D Ama blues gitarı konusunda kesinlikle ilham verici bir isim. Kayıtlarında genel olarak 50'lerin yani döneminin havası var ki çok hoş bence. Electric bluesu da Muddy Waters'ın benzeri bir electric blues diil tam olarak. Biraz daha yumuşak Muddy'nin müziğine nazaran. Bir de yatay şekilde çaldığı Gibson'ı geliyor aklıma. Call it stormy monday, and tuesday's just as baaad.... :)

  YanıtlaSil
 3. Şarkı ismi konusunda bazen çok yaratıcı oluyor. T-Bone Shuffle, T-Bone boogie, T-Bone Blues. :D Ama blues gitarı konusunda kesinlikle ilham verici bir isim. Kayıtlarında genel olarak 50'lerin yani döneminin havası var ki çok hoş bence. Electric bluesu da Muddy Waters'ın benzeri bir electric blues değil tam olarak. Biraz daha yumuşak Muddy'nin müziğine nazaran. Bir de yatay şekilde çaldığı Gibson'ı geliyor aklıma. Call it stormy monday, and tuesday's just as baaad.... :) Aslında bu adam elektrik blues, chigaco blues sentezi birazda araya caz katılmış birşey icra ediyor bir çok parçası zaten caz mahiyetli... Bir de bu adamın üstadi vardı Blind Jefferson, aynı onun gibi çalıyor ve söylüyor.

  YanıtlaSil
 4. Daha önce dinlediğim ve çok sevdiğim... manwithharmonica'yla zamanında bir sohbetimiz sırasında "gitar tutuşuna kurban t-bone walker amca" sözüyle tekrar araştırıp tekrar sevdiğim kişilik. Çok tatlı gitar tonları ve ilginç mimikleri var.

  YanıtlaSil
 5. B.B. King dahil birçok blues müzisyenine ilham kaynağı olmuş bir müzisyen.. Gitarını son derece temiz çalan, het notanın her akorun ayrıca hakkını veren, her şarkısında bir şeyler ögrenebileceğiniz birisi T-Bone Walker.. 'Bu ne ya her şarkısında habire baby baby deyip duruyo.. Ne kadar sıkıcı!' dememek lazım.. :) Zira aslolan şarkılarının sözleri değil, gitarı kullanmasındaki ustalık.

  YanıtlaSil
 6. T-Bone Walker benim için dünyanın enbüyük blues gitaristidir..daha sonra freddy king gelir..o hep ilklerin blues sanatçısıdır..tutuşu, tarzı, soundu, soloları...... muhtesem..mesela 90 lı ve 2000 li yılların blues gitar virtiözü ronnie earl, t- bone hayranıdır... slmlr..mustafaarslan..

  YanıtlaSil
 7. Jimi Hendrix'in en çok etkilendiği müzisyen. Majör blues gamını çok kullanır. Tonu ve çalma stili sayesinde nerde duysanız tanırsınız. 80den fazla kaydı vardır ve 40ların sonu ve 50lerin başlarında yapmış olduğu bir çok kaydı vardır(konser ve stüdyo kayıtları). Çoğu kişi tarafından bluescu olarak bilinse de jazzcıdır aslında. şarkı introlarında genelde 9lu akorları kullandıktan sonra birbirini tekrar eden renkli riffleri kullanır. O dönemde bend yapmak bilinmiyordu veya çoğu jazzcılar tarafından nadir kullanılmaktaydı fakat t-bone walker jazz havasındaki blues parçalarında bunu elektrik gitar ile birleştirdi ve harikalar yaratmış oldu. T-bone walker Blind Lemon Jefferson tarafından yetiştirilmiştir.

  YanıtlaSil