Stevie Ray Vaughan

Perşembe, Kasım 28, 2013


Stevie Ray Vaughan Blues tarihinin 1980′lerde boy gösteren en mühim adamlarından biriydi Stevie Ray Vaughan. 3 Ekim 1954 doğumlu olan Ray, Fabulous Thunderbirds’ün kurucusu Jimmie Vaughan’ın kardeşi olarak Dallas’ta büyüdü. Gitara, 9 yaşında kendisine hediye edilen plastik bir oyuncakla başladı!
12  yaşından itibaren çeşitli kulüplerde çalmaya başladı ve 17’sinde okulu bırakıp Austin’e yerleşti.
Zor geçen hayatı, grubu Double Trouble ile 23 Nisan 1982’de New York’taki özel bir gece münasebetiyle Rolling Stones ile aynı sahnede bulunma şerefine ulaştıklarında sona erdi. Onlara gülen şans merdiven şeklindeydi. Bunun ilk göstergesi, Montreaux Jazz Festivali’ne davet edilmeleriydi belki de… Şans bu ya; festival sırasında onları izleyen Mick Jagger’ın ekürisi David Bowie, Ray’i «Let’s Dance» kayıtlarına katılım teklifi ile onurlandırdı. Bu kez de onu kayıt sırasında izleyen Jackson Browne, stüdyosunu serbest kullanım için Ray’e söz verdi.
«Texas Flood» albümü, Jackson Browne’un yarattığı bu fırsatın müthiş bir değerlendirmesiydi. Ve Stevie Ray Vaughan ile Double Trouble’ın ilk albümüydü… 13 Haziran 1983’te sunulan çalışma, «En İyi Geleneksel Blues Kaydı» ve «En İyi Enstrümental Rock Performansı» kategorilerinde Grammy adayı oldu. «Austin City Limits» adlı televizyon şovunda da boy gösteren topluluk, Guitar Player dergisinde yayınlanan okuyucu anketinde «En İyi Yeni Yetenek», «En İyi Blues Albümü» ve «En İyi Blues Elektrogitaristi» kategorilerinde birinci oldu. Stevie Ray, Guitar Player ödüllerinde 1991’e kadar istisnasız her yıl «En İyi Elektrogitarist» ünvanını aldı.
15 Mayıs 1984’te «Couldn’t Stand The Weather» albümü piyasaya çıktı. Albümde yer alan «Voodoo Chile (Slight Return)»ün, «En İyi Rock Enstrümental Performansı» kategorisinde aday gösterildiği 84 Grammy’sinde «En İyi Geleneksel Blues Kaydı» dalının zirvesinde, önceki albümü «Texas Flood» ile Stevie Ray vardı! Sonrasında W.C. Handy National Blues Awards gecesinde iki dalda ödül aldı. Ray, bu ödüle layık görülen ilk beyaz sanatçıydı!
Klavyeci Reese Wynans’ın da Double Trouble’a katılmasıyla üçüncü albümleri olan «Soul To Soul»u kaydettiler. 30 Eylül 1985’te sunulan çalışma, Stevie Ray’e beşinci Grammy adaylığını kazandırdı. Aynı yılın 10 Nisan günü, «The Star Spangled Banner» adlı şarkıyı, Ulusal Beyzbol Ligi sezonunun açılış gününde çaldığında yuhalanmıştı…
1986’da Stevie’in babası Jim Vaughan, yakalandığı parkinson hastalığı sonrasında yaşamını yitirdi. Ardından uyuşturucu ve alkolün vücudunu sardığı aylar geldi üstüste… Kokain ve viskiyi karıştırarak midesine büyük zararlar vermişti. Tam 21 konser ertelendi ve Ray, LondraUyuşturucu Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi altına alındı. 86’nın 15 Kasım tarihinde «Live Alive» satışa sunuldu…
Eric Clapton, Phil Collins, B.B. King ve Albert King gibi isimlerle birlikte sahne aldığı «Blues Session»dan bir yıl sonra MTV’nin özel «Stevie Wonder’ın Karakterleri» programında yer aldı.
1989’un Ocak ayında Washington’da George Bush için bir performans sergilediler. Ardından 6 Haziran’da «In Step» albümü yayınlandı. Bu, Stevie’in uyuşturucudan tümüyle uzaklaştıktan sonra gerçekleştirdiği ilk kayıttı. «Crossfire»ın radyo listelerinde zirveye yerleşmesinin ardından sanatçı «En İyi Çağdaş Blues Kaydı» dalında bir Grammy’ye daha layık görüldü. Jeff Beck ile yaptıkları Kuzey Amerika turnesinden sonra «Austin City Limits»te ikinci kez boy gösterdiler…
Ölümü[değiştir]
30 Ocak 1990’da Stevie, MTV Unplugged için 3 performans sergiledi. Stevie ve Jimmie «Family Style»ı kaydetmek üzere Mart ve Nisan ayında Memphis’e gittiler. Birkaç ay sonra albüm raflardaki yerini aldı. Joe Cocker ile gerçekleştirdikleri turnenin ardından Alpine Valley’de Double Trouble ile bir konser daha verdiler. Robert Cray, Eric Clapton, Buddy Guy gibi isimlerin de katıldığı coşku dolu etkinlikten sonra Stevie Ray, Eric Clapton’ın 3 tur yardımcısı ile birlikte Chicago’ya gitmek üzere helikoptere bindi… 27 Ağustos gece yarısı, sisle kaplı bir tepeye çarpan helikopter parçalandı…
Büyük coşkuları tarifsiz acılarla birlikte yaşadığı 36 yıllık ömrünü müziğe adayan Stevie Ray Vaughan, Laurel Land gömütlüğünde özel bir törenle yakıldı… Cenazesinde Billy Gibbons, Stevie Wonder, Buddy Guy, Bonnie Raitt, Ringo Starr gibi isimler yer alırken şapelin dışında 3000’in üzerinde hayranı gözyaşlarıyla bu blues ustasını son yolculuğuna uğurladılar.
Alıntıdır : Wikipedia.org


Bunlarada Bakabilirsin

14 yorum

 1. Srv içi fazla söze gerek yok diycem" olmayacak. Tamamen kendi görüşlerimi yazayım o zaman. Gelmiş geçmiş en büyük gitaristlerden biri olmasının yanında cover dehasıdır da kanımca. Empruvizede aşmış mentalitesiyle her zaman gitar konusunda imrendiğim isimlerden biri olmuştur. Birçok doğaçlama blues soloları yalnızca bir yere kadar orjinalliğini koruyor ondan sonra kendini tekrara ediyor (bu benim de en buyuk sorunum), ama Srv nin sololarında aynı kalıpları çok nadir iki defa görürsünüz. Böyle bir adamdır işte bu, taklit edilemez..

  YanıtlaSil
 2. rock-a-billy28 Kasım, 2013

  Kendisi gibi gitarist olan Jimmie Vaughan'ın küçük kardeşidir. 2003 yılında, Rolling Stone Magazine dergisi Stevie Ray Vaughan'ı tüm zamaların en büyük gitaristleri sıralamasında 7. sırada göstermiştir. 1954 yılında Dallas-Teksas'da doğdu, 1990'da bir konser turu esnasında geçirdiği helikopter kazasında öldü. (vidalgo'nun gayet iyi olan açıklamasının üzerine birkaç detay bilgi) :)

  YanıtlaSil
 3. Alpine Valley, in the middle of the night Six strings down, In a heaven-born flight... Çok doldurucu bir gitar tarzı var. Bluesun 80lerde yeniden yükselmesinin baş aktörlerinden biri. Sağlam bir bluescu iyi bir insan. Erken göçmüş o da... :(

  YanıtlaSil
 4. manwithharmonica29 Kasım, 2013

  O da idölü Albert king gibi ama daha az oranda phaser efekti kullanır. bu sebepten nerde olsa onun caldıgı anlasılır... özellikle albert king ile tv performansında (in session) albert amcadan ne kadar etkilendiği acıktır...

  YanıtlaSil
 5. captainblues29 Kasım, 2013

  Çok büyük bir kayıptır ölümü. Jimi Hendrix yolunda gitmiştir... şarkılarında rock'n roll rifleri çoktur. Soloları dehşet güzeldir. Ah birde parmaklarım kalın tel kullanmaya müsait olsa. Kaç kez denedim, bazen 10 gün parmak acısından gitar çalamadım.

  YanıtlaSil
 6. manwithharmonica01 Aralık, 2013

  Eric clapton der ki "her gitarist çalarken belli zamanlarda bir düşünme süresi yaratır"..küçük duraksamalar...buna mecburdur cünkü kafasında ki riff kütüphanesinden şarkının tansiyonuna göre bir riff seçer...toparlar ..derler...ama srv bu duraksamalara ihtiyaç duymamıi...o duraksamaları "süs" olarak kullanmıştır..bu da her babayiğidin harcı değil tabi :)

  YanıtlaSil
 7. özgür/...13 Aralık, 2013

  Penayı sallayışından, kullandığı tona kadar bana hep Jimi Hendrix i anımsatmıştır. Ayrıca eğer bulabilirseniz "A Tribute to Stevie Ray Vaughan" dvd sini de izlemenizi tavsiye ederim. BB King, Eric Clapton, Buddy Guy, Robert Cray gibi üstadlar SRV nin birer şarkısını yorumlamışlar, onunla ilgili düşüncelerini anlatmışlar ve DVD nin sonlarına doru da hep birlikte sağlam bi shuffle yapmışlar.

  YanıtlaSil
 8. O adamın attığı sololar gerçekten mükemmeldir dünyada en sevdiğim 5 gitarist sıralamasında 2. sıradadır gerçekten çok karakteristik bir gitar çalışı vardır ve ritm gibi solo attığı için ve eşi benzerini dinlemediğim için (belkide yaşımın verdiği tecrübesizliktendir ama srv bu :) ) beni gerçekten gitar çalışıyla etkilemiştir! Ancak yukarda bir cover dehasıdır denmiş! çok iyi cover yapıyor. mary had a little lamb olsun look at little sister olsun mükemmel coverlardıer ama hendrix'e gelince artık nutkumu tutuluyo, saygısındanmı pek değiştirmeden orjinale yakın çalıyor buda onun etiketi hendrixin bir ayrıcalığı olsa gerek! arkadaşlar bana kızabilir belki ama tam bir hendrix özentisiydi! :) ama hakkıyla ;) ve şöyle birşey o kadar hendrix'i örnek almasına rağmen birbirini ayrt etmek hiçte zor olmuyor! ikiside gerçekten çok karakteristik çalıyorlar! böyle özentiliğe can kurban!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1.'si kim diye merak ettim. size bir hikaye anlatayım: birgün bir çocuk gitar kursuna gider bir müddet kursa devam ettikten sonra hocasına "hocam ben Hendrix gibi çalmak istiyorum" der, hoca da ona şu karşılığı verir "Hendrix gibi çalamazsın, çünki onun kadar büyük ellerin yok.". şimdi ben bunu niye mi anlattım SRV'ninde Hendrix kadar büyük elleri yoktu. Ayrıca SRV'nin tekniği tartışılmaz bir gerçek ve aynı dönem sanatçılarının nasıl özenti olduğunu anlamış değilim. Ayrıca günümüz müziğine bakarsan Hendrix gitar çalımı konusunda özenilmez, SRV özenilir. Kaldi ki anlayamadım ben hala SRV Hendrix e mi özenmiş :) Affedersin ama kimsenin kolay kolay yapamayacağını ufak ellere becermiş.

   Sil
 9. SRV evet 80 lerde blues un yükselişinde önemli rol oynadı bambaşka bir teknik alıştıktan sonra eksikliğini düşünemediğim adam jimi hendrix özentisi asla değil SRV tamamen kendisi olarak sahnede ama jimi hendrix den bir çok coverı var bu onu çok sevdiğini gösterir herkes jimi coverlar SRV blues rock konusunda jimi den sonra gelir bence ...jimi nin ilk olması bir çok ilki onun keşfetmesinden geliyor zamanının üstünde bir adamdı jimi

  YanıtlaSil
 10. Gitaristliğime yön veren adamlardan biridir srv. hastasıyımdır. jimi yide severim ama srv daha ağır basıyor bende.

  YanıtlaSil
 11. little wing24 Aralık, 2013

  Karşılaştırmak gerekirse,ben srv’den daha çok haz alırım özellikle konserlerde srv efendi efendi çalarken hendrix’te seyirciye saygı diye bişey pek yoktur. gerçi kafa bi milyonken ne saygısı. saygıdan kastım konserde çalınanın kayıtlarla uyuşması olayıdır yanlış olmasın. srv’nin little wing’i ile riviera paradise’ı yeterdir içinde kaybolmak için..

  YanıtlaSil
 12. Hendrix’in kafası ilk dönemleri dışında hiç rahat olmamış. LSD kültürü içinde tepe taklak yuvarlanması hem bu dönemin özelliğinden, hem de hayata uyum sağlayamamasından bence. Hendrix’in videoalrını ne zaman görsem üzülürüm Hendrix için. Böyle bir insanın hayata bu kadar yabacılaş(tırıl)ması, mutsuzluğu hep yüzünden okunur. SRV, blues’a yeni bir kan olarak ortaya çıkmış, daha önce yapılmış şeyleri bir pota altında eritmiş, kendi dönemi ve bakışına göre yeniden harmanlamış ve ortaya SRV’nin müziği çıkmış bence, Hendrix ise benzer şeyler yapsada, müziğin yönünü değiştirip, popüler müzik içersinde yeni bir yol açmıştır kendinden sonra geleceklere. Bu yüzden ben SRV ile karşılaştırılmasına karşıyım Hendrix’in, benzer dönemin, benzer mekanların hatta benzer kulvarın insanı bile değiller. Ikisi de ayrı ayrı özel bence. :)

  YanıtlaSil
 13. Dünyada en fazla bilinen Texas Blues müzisyenleri içinde, ZZ Top ile birlikte başı çekendir. (R.I.P.)

  YanıtlaSil