Savoy Brown

Perşembe, Kasım 28, 2013


1965′te Londra’da gitarist Kim Simmonds öncülüğünde kurulan, gelmiş geçmiş en iyi blues rock gruplarından biri olan Savoy Brown’un adı, o dönemlerde blues ve caz plaklarıyla ünlü plak şirketi ‘Savoy’ Records’un ve Charles ‘Brown’, James ‘Brown’ gibi şarkıcıların soyisminin birleşiminden doğmuştu.
Kulüplerde ve barlarda blues coverları yapan grup, özellikle Muddy Waters’tan ve Freddie King’den etkilenmiş olan  gitarist Kim Simmonds’ın performansıyla dikkat çekiyordu.
 “Shake Down” isimli ticari başarı getirmeyen çoğunluğu blues coverlarından oluşan bir albümden sonra 1968′de Savoy Brown elemanlarında bazı değişiklikler oldu ve ‘ileride Britanya’nın en iyi Blues vokalistlerinden biri olarak gösterilecek’ Chris Youlden ile birlikte, daha önce blues kulüplerinde sahne almış ‘Lonesome Dave’ lakaplı Dave Peverett ritm gitarist olarak gruba katıldı. Grup aynı tarihte “Getting to the Point” albümüyle ilk büyük çıkışını gerçekleştirdi. 1969 yılı grubun zirveye tırmandığı yıldı ve üç büyük albüm “Blue Matter”, “A Step Further” ve “Raw Sienna” piyasaya çıktı, bunlar, Savoy Brown’a özellikle Amerika’da büyük şöhret getirirken 1970′de vokalist Chris Youlden gruptan ayrıldı, vokale ‘Lonesome Dave’ geçti ve zaman içinde grubun Raw Sienna ile birlikte gelmiş geçmiş en iyi albümü olarak gösterilecek olan “Looking In” yayınlandı. Albümden sonra grup elemanlarında değişiklikler oldu, Lonesome Dave gruptan ayrıldı, yerine gitara Paul Raymond, vokale de Dave Walker geçti. Savoy Brown bu kadrosuyla “Street Corner Talking”, “Hellbound Train”, “Lion’s Share” albümlerini piyasaya çıkardı, “Hellbound Train”,”Tell Mama”, “All I Can Do”, “Street Corner Talking” bu dönemde grubun popüler parçaları oldular. Dave Walker ve Paul Raymond gruptan ayrıldığında, 1974′te, British Blues müziğin değerli gitaristlerinden Stan Webb’in ve Miller Anderson’ın Savoy Brown’a katılımıyla “Boogie Brothers” albümü piyasaya çıktı, bu, grubun ‘ünlü kadrolu’ son albümü oldu. Bu tarihten sonra grubun demirbaşı Kim Simmonds dışında, Savoy Brown üyeleri günümüze kadar sürekli değişti, 2011′de çıkan “Voodoo Moon” ise, grubun en son albümüydü.

Grubun ünlü elemanları;
Gitar: Kim Simmonds
Vokal: Chris Youlden
Gitar-Vokal: Lonesome Dave’- Dave Peverett
Vokal: Dave Walker

Grubun ünlü albümleri:

Getting to the Point – 1968
Blue Matter – 1969
A Step Further – 1969
Raw Sienna – 1969
Looking In – 1970
Street Corner Talking – 1971
Hellbound Train – 1972
Lion’s Share – 1973
Boogie Brothers- 1974
Kings Of Boogie – 1989 (Dave Walker ile birlikte)

Yazan: Muzzy Bluezzy

Bunlarada Bakabilirsin

2 yorum

  1. ZZ Top ile birlikte yıllardır dinlediğim harika Blues rock grubudurlar. Her ikisi de 70'lerde Amerika'nın popüler müzik grupları içinde yer alırlar.

    YanıtlaSil
  2. ben ilk take it easy ile tanımıştım bu grubu. biraz country havası sezmiştim ama farklı bir şekilde vokal farklı bir taddaydı misal, sonra elektronun bassla uyumu çok hoşuma gitmişti. baterinin girmesiyle devreye kendini blues parçası gibi hissettirmişti. sonra tell mama isimli parçasında rock’n roll havasını blues gibi başlayarak yakalaması gayet müptelası olunası bir grup olduğunu yansıtmıştı bana. bu arada arkadaşlar gerçek bir blues parçası arayanlar mutlaka getting to the point parçasını dinlemeli.

    YanıtlaSil