Robert Johnson

Salı, Kasım 26, 2013


Robert Johnson 8 Mayıs 1911′de Mississippi’nin kırsal bölgelerinden Hazlehurst’ta dünyaya gelmiştir. Çocukluğu donemin birçok zencisinin olduğu gibi göçmen kamplarında ve çiftliklerde çalışarak geçmiştir. Çocukluğunda geçirdiği bir göz rahatsızlığı sonucu bir gözü neredeyse kördür.
16 yaşındaki karısı  doğum sırasında ölünce kendini tümüyle müziğe vermiştir.
Zamanının bir çoğunu köşeye çekilip kendi kendine gitarını tınlatarak geçirmiştir. Bir gece yarısı öylesine fidanlığa gittiğinde burada şeytanla karşılaştığı ve ruhunu ona sattığı söylenir. Şeytanın ise, ruhuna karşılık, gitarının akorunu değiştirip ona geri verdiği söylenir. 1990′da yapılan bir araştırmaya göre ise Robert Johnson’ın gitarı gerçekten de farklı bir şekilde akorluydu ve bunu asla kimseye öğretmiyor ve onu kendi başına gitar akoru yaparken gören olmamıştı. Sahneye ilk çıktığında dönemin ünlü bluescularıdan Lonnie Johnson’dan etkilenerek sahnede Robert Lonnie adını kullanmıştır.Şarkılarını coverlayan ünlülerden bazıları ise; Blues Brothers, Canned Heat, Cream, Eric Clapton, Bob Dylan, Fleetwood Mac, Grateful Dead, John Hammond, Jeff Healey Band, Rolling Stones, Red Hot Chili Peppers, Elmore James, B. B. King, Led Zeppelin, Robert Lockwood, Taj Mahal, Cassandra Wilson, ZZ Top …
16 Ağustos 1938′de ise çalıştığı barın sahibi tarafından karısıyla yattığı için zehirlenerek öldürüldü. Kayıtlı olan 27 parçası olduğu söylenir ama yakın zamanda 42 yeni parçası daha bulunmuştur.

Alıntıdır : Wikipedia.org

Bunlarada Bakabilirsin

7 yorum

 1. captainblues30 Kasım, 2013

  Hatta O'brother where art thouğ filminde de George Clooney'e eşlik eden zenci çocuk aslında Robert Johnson'a atıftır. Karate Kid'in oynadığı crossroads filmi de ayrıca süperdir. O meşhur Steve Vai gitar sahnesini youtube da crossroads duel olarak arayabilirsiniz. Bende çok dolaştım öyle kavşaklarda, bir kere otobüsün altında kalıyodum, aman diyeyim önce sağa sonra sola sonra tekrar sağa bakın. Ne şeytanı görün ne salavat getirin.

  YanıtlaSil
 2. Ben bahsedilen filmden bir sahne izledim, Steve Vai ve Karete Kid klasik müzik partisyonları atarak kapışıyolardı. Bluesla ilgili olmasını beklediğim filmde bu sahne o kadar saçma geldi ki filmin kalanını izleyesim kalmadı hiç. :D Steve Vai'yi her zamanki gibi geçersem Ry cooder müthiş bir gitarist. Ulaşabilrseniz albümlerine dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Robert Johnson'a gelince, günümüz rock müziği ve popüler müziğini etkileyen müzisyenlerin başında geliyor tarih içinde biraz derine inersek. Ortalarda görünmeye başladığı ilk zamanlarda (30'ların başında) sıradan bir müzisyen olduğundan sözedilir. Sonra bir süre ortalıkta gözükmez. Geri döndüğünde Robert Johnson olmuştur tam anlamıyla. Crossroads adlı şarkıda anlattığı hikaye ya da efsane üzerine yakıştırılır. Route 66 ve 61 in kesişimi (yanlış hatırlamıyorsam) kavşakta bir gece yarısı alacağı yetenekler karşılığında ruhunu şeytana satmıştır. 38 yaşında gene efsaneye göre, sevgilisinin kıskanç kocası ya da sevgilisi tarafından zehirlenerek öldürülmüştür. Müziği, delta bluesun saflığı ve samimyeti yanında, vurucu ve gizemli sözler ve hikayeler, kendinden eşlikli gitar partisyonları içerir. şarkıları birebir ele alındığında sıradan şarkılar gibi gözükse de bir bütün haliyle ele alındığında korkutucu bir hikayesi vardır Robert Johnson'ın. Kaydedilen 28 şarkısı, gezici stüdyo sistemiyle bir otel odasında kaydedilmiştir. Bilinen 2 fotoğrafı vardır. Kendinden eşlikli gitar stili (aynı anda iki gitar çalıyormuşcasına çalması), şarkılarını coverlamak için büyük kolaylık ve orjinallik sağlamıştır. (Delta bluesda bu şekil çalan tek kişi değildir.)  Muddy Waters'ın en büyük ilham kaynaklarından biridir. Cream ve Eric Clapton'ın da gizli hazinesidir. Biraz açılımlar yaparsak günümüz müziği için en önemli isimlerden biridir. Ama kanımca günümzdeki popülerliğini asıl olarak Clapton'a borçludur. Clapton, Robert Johnson'ın müziğini bu kadar öne çıkarmasaydı, Robert Johnson, Delta bluescular arasında bu kadar öne çıkmazdı tahminimce. Bulunduğu yerde dinlenmesi gerekir.

  YanıtlaSil
 3. Bambaska sound, ayrı bir karakter ,''i am good man'' :) Ruhu şeytana sattığında karşılığında şeytan onun gitarı nın akortunu yapıp geri vermiş kimse onu gitarını akort ederken görmemiş gibi söylentiler vardı :)

  YanıtlaSil
 4. Robert Johnson'ın ruhunu şeytana satma olayı olmasa heralde Blues ve rock dünyası çok önemli bir malzemeden eksik kalmış olacak. "W.A.S.P. - Dominator (2007 çıkışlı albümü)" da albümün sonradan eklenen son parçası "Deal With The Devil" malzeme olarak bunu seçmiş kendine. Tabi W.A.S.P.'in, bu zamanda böyle bir metal albümü yaptığı için, önünde eğiliyoruz. Ama asıl önünde eğilinmesi gereken olay Robert Johnson'ın bütün müzik dünyasında herşeyiyle bir ikon oluşudur. Bu kadar az parça yapıp bu kadar çok etkilenilmek herkesin harcı olmayan bir iştir.

  YanıtlaSil
 5. slm blues dostları...crossroads filmini bende seneler önce seyrettim.. fazla bilgi göz çıkarmadığından, robert johnson’ın ölümünü anlatabilirim... barda calarlarken, dinleyiciler arasındaki bir bayan çok hoşuna gider fakat bayanın erkek arkadaşı veya kocası da mekandadır, r.johnson’ın viskisine zehir atar ve attırır. yokluk, parasızlık ve çaldığı yerin yabancısı olan johnson tam 2 gün boyunca acı çekerek, bağıra bağıra ölür...işte böyle blues dostları..eksik veya fazla ama olayın genelinin bu olduğunu biliyorum... ben de gearink.com dan robert johnson tshirt’ü aldım kendime süper...görüşürüz blues dostları....mustafaarslanblues.com

  YanıtlaSil
 6. Eric Clapton’ın Sessions for Robert J. ya da Me and Mr. Johnson albüm ya da DVD’leri bulundauğu görüldüğü anda dinlenmesi gereken eserler. Clapton, Doyle Brahmal II, Steve Gadd, Billy Preston, Chris Stainton ve Clapton’ın her seferinde adını unuttuğum bascısının kaydettiği şarkılar gerçekten çok başarılı. Özlellikle Sessions for Robert J. DVD’si defalarca izlenecek bir video. Ilk başlarında yukardaki kadronun aldığı şerkılarla başlayıp, sonrasında Robert Johson’ın kayıtlarını yaptığı odada ve Clapton’ın kendi evinde akustik kayıtlarla devam ediyor. Çok leziz. :)

  YanıtlaSil
 7. Bu arada bu başlıkta da belirtmeden geçemeyeceğim. Eric Clapton’ın Sessions for Robert J. ya da Me and Mr. Johnson albüm ya da DVD’leri bulundauğu görüldüğü anda dinlenmesi gereken eserler. Clapton, Doyle Brahmal II, Steve Gadd, Billy Preston, Chris Stainton ve Clapton’ın her seferinde adını unuttuğum bascısının kaydettiği şarkılar gerçekten çok başarılı. Özlellikle Sessions for Robert J. DVD’si defalarca izlenecek bir video. Ilk başlarında yukardaki kadronun aldığı şerkılarla başlayıp, sonrasında Robert Johson’ın kayıtlarını yaptığı odada ve Clapton’ın kendi evinde akustik kayıtlarla devam ediyor. Çok leziz. :)

  YanıtlaSil