Robben Ford

Perşembe, Kasım 28, 2013


1951 california doğumlu akademisyen, usta bir blues gitaristi. robben ford'u daha önce çok duymuştum fakat albüm olarak dinleme şansım olmamıştı. blue line ile çalışmaları, yellowjackets ile çalışmaları ve kendi solo çalışmaları belirli bir kalitenin üstündedir.
Ayrıca the ford blues band ile de süper çalışmalarda bulunmuştur. blues'u bazen fusion caz ile ve soul ile harmanlayan ford'un "talk to your daughter", "tiger walk", "blue moon" ve "keep on running" başarılı çalışmalarındandır. son 2007 albümü "truth" ise bugünlerde piyasadadır.


travelin_man

Bunlarada Bakabilirsin

4 yorum

 1. manwithharmonica01 Aralık, 2013

  Taj mahal ile ortak bir çalısması elime geçti :"rainy day dream away" adında...yeni dönem blues sounddu üstüne orkestrasyon çabası...şiddetle tavsiye edilir..

  YanıtlaSil
 2. Hayranıyım. Gitarı gayet yerinde çalan usta müzisyen. Sağlam riffler... No amount of loving tavsiyemdir.

  YanıtlaSil
 3. İşte gitarı gerçekten çalan, müziği bilen, abartısız ve temiz ifadelerle her duyguyu verebilen, kendini “kahraman” gören-gösterenlere en büyük cevap Robben Ford. Son albümü Truth’dan Peace of my mind ‘ı dinleyin.

  YanıtlaSil
 4. Aslında müziğe saksofon çalarak başlamış; sonraları gitara geçmiş... Ilk kayıtlarında saksofon çalıyor, daha çok caz etkisi görülüyor. Tam olarak blues’u öğrenmesi ise Jimmy Witherspoon yanında geçirdiği üç senelik “çıraklık” devresinde bence... Daha sonra yine caz, bu sefer Joni Mitchell ile ama sonra Yellowjackets dönemi geliyor. En güzel blues örnekleri, yine bence, Robben Ford and the Blue Line (basta Roscoe Beck, davulda Tom Brechtlein) ile yaptığı üç albüm...

  YanıtlaSil