Muddy Waters

Salı, Kasım 26, 2013


Muddy Waters, gerçek adıyla McKinley Morganfield, (d. 4 Nisan 1913, Issaquena County, Mississippi – ö. 30 Nisan 1983, Westmont, İllinois), ABD’li blues müzisyeni, yaygın kanıyla ” Chicago blues’un babası”. 
Blues müzik türünün temelini oluşturduğu varsayılan Waters, II. Dünya Savaşı öncesinde blues tarzın önde gelen adıydı.
Mızıka çalmaya başlayarak müziğe olan ilgisini hayata geçiren  Waters, “Evlatlar Evi” olarak bilinen Eddie James’le tanışmasının ardından 20′li yaşlarında Willie Wilson’dan etkilendi. O dönemde sahneye çıkarak gitar çaldı. 1943 yılında Chicago’ya taşındı.1958 yılında İngiltere turnesine çıkan sanatçı geniş dinleyici kitlelerince tanınıp sevildi. Yaşamı boyunca maddi sıkıntılar çeken Muddy Waters, kamyon şöförlüğü, boyacılık gibi işlerde çalışarak bir yandan geçimini sağladı ve birçok albüm üretti. İlk çıkan elektrogitarları kullanmaktan kaçınmayan Waters, “Missisipi” takma adıyla anılmaktaydı.
Şarkı sözü yazarlığı da yapan ve Jimi Hendrix, Led Zeppelin, Rolling Stones gibi müzisyen ve toplulukların etkilendiği sanatçı, kalp yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi.

Alıntıdır : Wikipedia.com

Bunlarada Bakabilirsin

11 yorum

 1. captainblues28 Kasım, 2013

  Ayrıca kendisi Buddy Guy gibi, gelmiş geçmiş en iyi sahne performansçılarından biri olan ve bence dünyaya gelmiş en pozitif insan olan, etrafına mükemmel pozitif enerji yayan, peygamber gibi bir adamı ortaya çıkarmış bir sanatçıdır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece o mu... Little Walter gibi olağanustu bir armonikacı da onun sayesinde unlu olmuştur. Zamanla hepsinin başlıkları açılınca ne kadar büyük olduğu daha da net anlaşılacaktır...

   Sil
  2. captainblues30 Kasım, 2013

   Aynen katılıyorum. Zira Buddy Guy'ın örnek aldığı 3 isimden ilki Muddy Waters, ikincisi Howlin' Wolf ve üçüncüsü de Little Walter imiş.

   Sil
 2. mannishboy29 Kasım, 2013

  "İnsanı iki şey blues'a iter: ya açsındır ya da sırılsıklam aşıksındır." demiş üstad. O nun Mojo su her zaman işlemiştir.

  YanıtlaSil
 3. Hard Again Albümü, 77'de Muddy Waters'ın geri dönüşü... Benim Muddy Waters'ın en sevdiğim albümü. Hatta daha da gaza gelip Muddy Waters'ın en iyi albümü diyebilirim ama gerek yok :). Albüm, tamamen enerji ile, groove ile dolu. Gitarlar, mızıka, davul, bas, piano, vokaller, hepsi tam olması gerektiği gibi. Kadro Muddy Waters'ın efsanevi kadrosu ve aynı zamanda albümün yapımcılığını da üstlenen Johnny Winters'dan oluşuyor. Mızıkada "Harmonica Ace" James Cotton, basda charles Calmese, davulda Willie "Big Eyes" Smith, pianoda Pinetop & Perkins, gitarlarda Johnny Winter ve "Steady Rollin" Bob Margonlin. Ayrıca sık sık Johhny Winter'ın çığlıklarını ve back vokallerini duymak mümkün şarkılarda. Mannish Boy'un ilk kayıdını ezecek kadar iyi bir Mannish Boy'la başlıyor albüm. Diğer beğendiğim şarkıları ve şarkılar hakkında fikirlerimi yazcaktım ama bir baktım bütün şarkıları yazmışım. Sonra sildim tabi. :) Küçük bir copy paste ile albüm içeriği: 1. Mannish Boy 2. Bus Driver 3. I Want To Be Loved 4. Jealous Hearted Man 5. I Can't Be Satisfied 6. The Blues Had A Baby And They Named It Rock And Roll 7. Deep Down In Florida 8. Crosseyed Cat 9. Little Girl Her şarkı ayrı ayrı harika. Evet,aynen düşündüğünüz gibi: feci gaza gelmiş halde yazmış bulundum bu mesajı. :D Dinleyin pişman olmazsınız.

  YanıtlaSil
 4. Robert plant'in müzige baslama nedenlerinden biriymis muddy waters. led zeppelin'in pre flight 60's bootleg'i elinize gecerse eger, robert plant'in mizikalarindaki blues'a dikkat edin derim ben :) onun disinda. muddy waters benim icin de herseyin basi galiba. yahu adi bile ne güzel canlandiriyor kafada blues'u: "waters"

  YanıtlaSil
 5. Zaten günümüzde Rock müziğin hatta hard rock ve metalin temellerini oluşturmuş grupların arkasında blues yatar. Rolling Stones, AC/DC, Beatles, Cream, Led Zeppelin, Jefferson Airplane, Who, Pink Floyd... Bu isimlerden yola çıkıp, küçük bir ağaç oluşturulursa gerçekten "The blues are the roots, everything else are the fruits" olduğu görülüyor. :) Küçük not: Muddy Waters ismi, kendisine 10 yaşları civarlarında ablaları tarafından verilmiş. Nedeni ise bütün gününü çamurlu sular içersinde yuvarlanarak geçirmesi.

  YanıtlaSil
 6. Film gibi bir hayatı varmış gerçekten.. hoochie coochie man gibi bir efsaneyi bize bağışladığı için minnettarım. Gerçekten süperdi.. Çok severim.

  YanıtlaSil
 7. Rolling Stones’da ismini muddy waters’ın bir şarkısından alır! hatta rolling stones’un muddy waters’la ilgili bir anısı vardı bu duvar boyamasıyla alakalı tam olarak bilmediğim için şuanda sıkmak istemiyorum :)

  YanıtlaSil
 8. Dinlerken beni gülümseten adam.blues sevmek için başlı başına bir sebep :)

  YanıtlaSil
 9. "McKinley Morganfield (1913-1983), Blues müziğin pek çok ünlü müzisyene ilham kaynağı olan, en büyük isimlerinden biriydi.

  Muddy Waters ("Muddy" lakabını, çocukken ırmak kenarında çamurlu sularda oynamayı sevdiğinden büyük annesinden alır, Waters'ı daha sonra kendisi ekler), 1950'lere kadar bazı kayıtlar yaptıysa da tanınma şansı bulamadı. Chess Records'un etkisiyle 1950'lerde "I Just Want to Make Love to You", "Hoochie Coochie Man", "Mannish Boy" "I'm Ready", "Rollin' Stone" kayıtlarıyla üne kavuşan Muddy Waters, 50'lerin sonlarında "The Best of Muddy Waters" ismiyle hit parçalarından oluşan bir albüm çıkardı. Waters üne kavuşsa da ona asıl ticari başarıyı getirenler kendi kayıtlarından, albümlerinden öte, onun çalışmalarını keşfeden The Yardbirds, The Rolling Stones gibi, 60'ların popüler, Britanyalı, Blues'dan etkilenmiş rock gruplarıydı. Başlıca ilham kaynakları arasında Muddy Waters'ı göstermeleriyle birlikte, Waters, dünya çapında "haklı" bir üne kavuşurken, albümleri daha fazla satmaya başladı, verdiği konserlerde de geniş kitlelere ulaştı. 1968 yılında o senelerin psychedelic müziğinin etkisiyle "Electric Mud" isimli, yayınlandığı tarihlerde olumsuz eleştirilere maruz kalan ancak gelmiş geçmiş en etkileyici Blues albümlerinden birinin altına imza attı (bu albümde solo gitarlardaki isim Pete Cosey'di (1943-2012), bu gitarist aynı tarihlerde bu kez Howlin Wolf'un benzer türdeki "The Howlin' Wolf Album" albümünün de gitarlarında olan kişiydi).

  Zaman içinde Muddy Waters, Grammy başta olmak üzere çok sayıda müzik ödülünün de sahibi oldu. 1983’te kalp yetmezliğinden hayata veda ederken, o, Blues dünyasındaki en etkileyici, en ilham verici müzisyen olma özelliğini hala koruyor."

  Saygılar.
  Muzzy Bluezzy

  YanıtlaSil