John Mayall

Perşembe, Kasım 28, 2013


Alexis Korner ile birlikte, British Blues müziğinin en büyük öncüsü olan John Mayall, 1933 yılında İngiltere’de, Manchester’a yakın Macclesfield kasabasında dünyaya geldi. Blues ile ergenlik yaşlarda blues ve caz hayranı olan babasının 78 devirlik plak koleksiyonu sayesinde tanıştı.
Aynı yaşlarda Manchester Sanat Okulu’nda eğitim görürken piyano, ardından gitar ve mızıka öğrendi. Bu dönemde Leadbelly başta olmak üzere Albert Ammons, Pete Johnson, Sonny Boy Williamson, Little Walter gibi blues ve caz müzisyenlerinden etkilendi.
 Mayall, Manchester sanat okulunun ardından Manchester Metropolitan Üniversitesi’ne  gitti, burada sanat ve tasarım üzerine öğrenim gördü fakat üniversiteden sonra grafiker olmak yerine, Alexis Korner’ın Londra’da açtığı bir blues kulübündeki işlerden etkilenerek, Manchester ve Londra’da barlarda, kulüplerde piyano ya da gitar çalarak çeşitli gruplarla birlikte sahne almaya başladı.

60′ların ilk yarısında The Yardbirds, The Rolling Stones ve The Animals ilk albümleriyle şöhrete adım atarlarken onların şarkılarına ilham kaynağı olan Blues müzik de insanların ilgisini çekmeye başlamıştı. John Mayall bu durumdan etkilendi ve ileride Fleetwood Mac ile ünlenecek John McVie’nin de içinde olduğu bir kadroyla kendi grubunu “John Mayall and The Bluesbreakers”‘ı kurdu ve “Crawling Up a Hill” isimli ilk single’ını çıkarırken “John Mayall plays John Mayall” da ilk albüm çalışması olarak piyasaya çıktı. Fakat bu çalışmalar gruba ün veya ticari başarı getirmediler.

John Mayall and The Bluesbreakers, o dönemlerin popüler topluluğu Yardbirds ile ünlenmiş Eric Clapton’ın Yardbirds’ten ayrılıp gruba katılmasıyla birlikte, “Blues Breakers with Eric Clapton” isimli albümle şöhrete kavuştu, ayrıca bu albüm, bugüne kadar grubun en çok satan albümlerinden biri oldu. Eric Clapton ayrıldı, yerine Peter Green geldi ve fanların en beğendiği albümlerden biri olan “A Hard Road” piyasaya çıktı. Peter Green, John McVie ile birlikte “Fleetwood Mac” için ayrıldıktan sonra Mick Taylor’ın gruba katılmasıyla piyasaya çıkan “Crusade” ve “Bare Wires” albümleri grubun diğer popüler albümleri oldular ve John Mayall, yaptığı müzikle Blues Rock türünün temellerini atan önemli isimlerden ve yıllar boyunca bu tarzın önemli icracılarından biri oldu. Ayrıca ünlü sanatçı, kompilasyonlar, best of’lar ve live albümlerle birlikte bugüne kadar ellinin üzerinde albüm çalışmasına imza attı, albüm satışlarıyla 70′lerin ilk çeyreğine kadar da ticari anlamda oldukça başarılı bir isimdi (sonraki yıllarda aynı başarı sürmese de, o, Blues müzik için iyi işler üretmeye devam ettti) ve ‘Britanya kraliçesinin onur listesi’ne alınarak British Blues müziğine olan katkısından dolayı madalya ile ödüllendirildi.

John Mayall and The Bluesbreakers içinde yer alan ünlü gitaristlerden bazıları:

Eric Clapton
(Blues Breakers with Eric Clapton, Back to the Roots, Archives To Eighties albümleri)

Peter Green
(A Hard Road, Thru The Years albümleri)

Mick Taylor
(Crusade, Bare Wires, Blues From Laurel Canyon, Return of the Bluesbreakers, Archives To Eighties albümleri)

Harvey Mandel
(USA Union, Back to the Roots albümleri)

Walter Trout
(Behind The Iron Curtain, Life In The Jungle, Power of The Blues, Chicago Line albümleri)

Yazan: Muzzy Bluezzy

Bunlarada Bakabilirsin

7 yorum

 1. Lost and Gone adli sarkisi inanilmaz yahu. John Lee Hooker tinliyor biraz sanki :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muziğinde Hooker, King, Waters, Robert Johnson tinlamayan kaç tane blues'cu var acaba

   Sil
 2. Blues dinlemeyi uçuk hale getiren adamlardan walter trout ile çok iyi konserleri vardır.

  YanıtlaSil
 3. Müziğine çok falza tapmasam da Ingiliz Blues’cuların babası olarak geçer. Blues’u iyi özümsemiş ve karakteristik bir müzik oluşturmuştur. Ayrıca, bol yetenkli bir insan olması da ön plana çıakrmıştır her zaman Mayall’ı. Clapton’ın bluesbreaker dönemimde Mayall’ın evinin çatı katına yerleşip gününün önemli bir kısmını Mayall’ın plak koleksyonunu dinleyerek geçirdiği de söylenir. Bir da anlamadığım şekilde, konsere hep üzerinde atletle çıakr. En azından benim gördüklerimde böyleydi hep. :)

  YanıtlaSil
 4. Yahu grubunda calan herkes ünlü olmus daha sonradan. gariptir bu; yetistirme okulu gibi..

  YanıtlaSil
 5. Biri bana sorsa Blues'dan ne anlarsın diye, ona üç isim söylerim: John Mayall & The Bluesbreakers, ZZ Top ve Savoy Brown. Oldukça dar bir bakış, belki, fakat benim Blues'dan anladığım bu... :)

  YanıtlaSil
 6. Büyük bluescu. Eric Clapton,Peter Green,Mick Taylor,Walter Trout,Harvey Mandel ‘Bluesbreakers’ içinde yer almis ünlü isimlerden bazilaridir.Son dönemki sarkilarini daha fazla severim fakat üstadin taninmis birkaç albümü disindaki albümleri bulmak biraz güçtür.

  YanıtlaSil