John Lee Hooker

Perşembe, Kasım 28, 2013


John Lee Hooker, ABD’li blues şarkıcısı, söz yazarı ve gitarist.  Doğum: 22 Ağustos 1917, Clarksdale, Mississippi, Amerika Birleşik Devletleri Ölüm: 21 Haziran 2001, Los Altos, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri. Blues müziğin en ünlü ve kendine özgü isimlerinden biridir.
Grammy hayat boyu başarı ödülü dahil olmak üzere birçok ödül kazanmıştır.
Şöhrete 1949′da “Boogie Chillen” isimli hit bir single ile  ulaşır (bu parça aynı zamanda gelmiş geçmiş en ünlü Blues parçalarından biridir). Muddy Waters, Howlin’ Wolf gibi Blues müzisyenleriyle çalışmış ünlü plak şirketi Chess Records ile de bir süre çalışmış olan sanatçı, stüdyo, live, kompilasyon albümler dahil olmak üzere ellinin üzerinde albüm çalışması yapmıştır. John Lee Hooker’ın ünlü parçalarından bazıları arasında; “Boom Boom”, “I’m So Excited”, “Trouble Blues”, “I’m Mad Again”, “It Serves Me Right to Suffer” sayılabilir.

Bunlarada Bakabilirsin

6 yorum

 1. King of boogie. 12 bar bluesun dışında çalan, kafasına göre akor geçişleri yapıp arkasındaki müzisyenleri takip delisi yapan. Boogie Chillen, Boom boom, dimples ilk aklıma gelen şarkıları. Ölümünden önce yaptığı best of ve best of freinds tadındaki albümlerini şiddetle tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 2. Canım sıkıldı akor geçişi yapayım, ay gene canım sıkıldı gene akor geçişi yapayım canım sıkıldı delta blues calmayım rock'n roll yapayım bu Carlos Santana'da ne sıkıcı çalıyor neymiş "Things Gonna Change" peh peh peh ben tek başıma daha güzel calarım hem sıkılmamda bu kaldırım kenarlarıda tam bombalık bee koy bomba patlasın "Boom Boom Boom" bluescu kardeşler varmış nerdelerki şimdi vakit gitarla sevişme saatidir "sex in the city" Woooooooooooo.....!

  YanıtlaSil
 3. Kesinlikle hayranı olduğum adam! healed me, healed, healed, healed it healed me to heal me can heal you, can heal you, heal you if you let it diye evde dolanırım hala... Çok severim. Kesinlikle tavsiyemdir. The Healer albümündeydi sanırım... Ki Santana'ile yapıldı bu albüm... I'm in the mood' düeti(bonnie raitt ) müthiştir.

  YanıtlaSil
 4. Ruha bak yaa! bazıları müzik sokağa düşmemeli der! katılmıyorum! bence müzik en iyi sokakta yapılır çünkü sokakta insanlar var yaptığın müziğin değeri sokakta anlaşılır! yaptığın herşeyin değeri sokakta anlaşılır! gerçek sanatçılar sokakta belli olur! onun dışında sokakta birçok kişiye ulaşır müziğin insanlara birşeyler katarak faydalı olursun! şu dünya üzerinde yararlı ne yaptın diye sorduklarında verecek bir cevabımız olur :) sanat sokaktadır yaşamın içinde gerçek sanatçı insanları herşeyden üstün tutar bir o kadarda onları hiç umursamaz!  hele bu dönemde bir insan sokağın ortasında kimseye alıcağı kötü tepkilere aldırmadan bağıra bağıra şarkısını söyleye biliyorsa bu kişi sanatçıdır! bana katılıyormusunuz?   ayrıca o gitaristi muddy waters’ın baby please don’t go şarkısının konser klibinde görmüştüm. kafa hareketleri gene aynı! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. please_noise16 Aralık, 2013

   Evet biyerde haklısın,sokak gerçekten farklı bişi..türkiyeden bikaç isim gelio aklıma direk,siyasiyabend,babazula..adamlar gerçekten insanlığa dokunuolar,tam olarak hissediolar nasıl bişi olduğunu ve onu yansıtıveriolar o an müziklerine.. gerçi barlarda sokağı temsil edio biyerde,kendi istediğin müziği bağıra bağıra orda yapmakta cesaret isteyen bişi..o yüzden sokakla barı eşanlamlı görüorum dönemimiz için... eskiler de buna benzer şeyler hissetmişler sanırım,ozmanın insanıyla konuşuo gibi hissediosun kendini,onları dinlerken..

   Sil
 5. Jim morrison’da zamanında barda şarkısını söylerken bar sahibi tarafından atılmış bardan (the end :) ) ama o hiç bir zaman gocunmadı eğer gocunsaydı o sırada yaptığının pek iyi birşey olmadığını düşünseydi şuanda jim morrisondan bahsediyor olmayacaktım ;)

  YanıtlaSil