JJ Cale

Perşembe, Kasım 28, 2013


Asıl ismi jean jaques cale'dir. bir geleneksel şarkı yazarı ve blues rock sanatçısıdır. bazen onu country rock eserlerinden de tanırız. j.j. cale ismi bazı kişilere özellikle eski tüfek dinleyicilere daha tanıdık gelir.
eric clapton, leon russell ve mark knopfler dinleyicileri de onu yakından tanımaktadır.
 Ünlü "cocaine" bestesi j.j. cale'e aittir. bunun yanında lynyrd skynyrd'ın yorumladığı "i got same old blues" ve "call me the breeze"de bu sanatçının ellerinden çıkma olup yoğun bir kalite barındırır. kendisi mark knopfler'ı derinden etkilemiştir. müzik dünyasının önde gelen şarkı yazarlarından birisi sıfatıyla her zaman kaliteli ve çağını aşan bestelerde bulunmuştur. ilk albümü "naturally" kendisinin müzikal anlayışına tam anlamıyla yansıtır. 74 tarihli "okie" ve 76 tarihli "troubadour" bu müzisyenin tepe albümleri sayılmaktadır. bunlardan başka "grasshopper","travel log""to tulsa and back" ve son çıkan eric clapton'lı "the road to escondido" en başarılı eserlerindendir. hala iyi ve kaliteli bestelerle karşımıza çıkmaktadır.

travelin_man

Bunlarada Bakabilirsin

1 yorum

  1. JJ Cale kendisi çok ünlü değil ama şarkıları dilden dile dolaşıyor eric clapton sayesinde! cocaine, don't cry sister, after midnight! JJ Cale benim ilk dinlediğim blues sanatçısıdır çok severim! hatta ilk dinlediğim şarkıyıda dün gibi hatırlıyorum :) 'cocaine'di   orjinal special edition albümü var 84 tarihli (cd)! coolsmiley :D çok küçükken dinlemiştim çok sevdim :)

    YanıtlaSil