Howlin’ Wolf

Perşembe, Kasım 28, 2013


Asıl adı Chester Arthur Burnett’tır. Harmonikanın devlerinden biridir. Varolan bütün müzik zevkimi borçlu olduğum insan olan, sevgili kuzenimin taptığı şahıstır. Hatta ortamda Howlin’ Wolf hakkında en ufak imada kavga çıkarabilir.
Kendisi “Back Door Man” gibi akıllara zarar bir kalıbın ve onun verdiği duygunun mucididir.
 Yıllar önce “Whole Lotta Love” ı ilk dinlediğimde Robert Plant’in “I wanna be your back door man” cümlesi için “bu nasıl bir cümledir” dediğimi hatırlıyorum. Sonra kuzenimden aslında bunun bir Howlin’ Wolf cümlesi olduğunu öğrendiğimde, kendisine hayranlığım bir kat daha arttı. (Bir insan birkaç kelimeye bu kadar taparmı derseniz, ben tapıyorum işte :) ) Kendisi Robert Johnson ve Willie Brown ile uzun bir süre aynı barda çalışmış. Hatta barın sahibinin karısının Robert Johnsonla olan ilişkisi yüzünden, bar sahibi Robert Johnson’ı öldürmüş (Robert Johnson “back door man” sıfatını haketmiş” :) ). Bildiğim kadarıyla da gitar çalmayı Robert Johnson’dan öğrenmiş. Parçaları ve parçalarının “sample”ları sayısız blues, rock ‘n roll, hard rock, heavy metal… grupları ve sanatçıları tarafından kullanılmıştır. Bütün parçalarını çok severim ama “Evil”, “Little Red Rooster” ve “I Ain’t Superstitious”ın yerleri ayrıdır benim için.

Vidalgo

Bunlarada Bakabilirsin

5 yorum

 1. Blues müziğinde kesinlikle en orjinal seslerden ve yorumlardan birine sahip Howlin’ Wolf. Müzikal açıdan taptığım az sayıda adamdan biridir. Evil, Little Red Rooster, Killing Floor (Bu da Led Zeppelin Repertuarında bulunmaktadır.), Fourty-four, Sitting On The Top Of The World, Dust my Broom coverı, Back Door Man gibi çok önemli şarkılara imza atmıştır. Gitarın yanında aynı seviyede mızıka da çalar. James Cotton’ı genç yaşta himayesine alarak James Cotton olmasında çok büyük yardımı olmuştur. Gitaristi Hubert Sumlin de çok önemli blues gitaristlerinden biridir ve bildiğim kadarıyla hala yaşamaktadır. Vidalgo, bildiğim kadarıyla Back Door Man, Willie Dixon’ın Howlin’ Wolf için yazdığı bir şarkı. Ama bir kontrol etmek lazım. Tek kelimeyle muhteşem bir adam Howlin’ Wolf.

  YanıtlaSil
 2. baldernasti28 Kasım, 2013

  Hayatını okurken Howlin Wolf ismini gördüm ve müziklerine bir bakayım dedim. Yıllardır mp3 çalarımın demirbaş müziklerinden bir kaçı bu abimize ait. Videolarındaki o kayıtsız tavırlarına hep bitmişimdir, vücut dilini çok iyi kullanıyor.

  YanıtlaSil
 3. baldernasti28 Kasım, 2013

  Blues dinlemeye tesadüfen Robert Johnson ile başladım. Onun hayatını okurken Howlin Wolf ismini gördüm. Kusura bakmayın, ilk mesajımda cümlenin başı nedense çıkmadı. Kısaca tekrar yazayım dedim.

  YanıtlaSil
 4. Onursal, kuzenime Back Door Man'in Willie Dixon parçası olduğunu söyledim. Aldığım tepki şuydu "Öyle mi? Ben Willie Dixon'ı da çok severim. Zaten onun tarzına da benziyor"... Ya bir insan bu kadar sıfır kompleks olmaz kardeşim. Bana ufakta olsa bir bozma hazzı yaşatmadığı için sevgili kuzenime buradan bir sitem niteliğinde bu mesajı yazıyorum :)

  YanıtlaSil
 5. Ben de Howlin Wolf a olan sevgimi belirtmeden geçemeyecem. Diğerlerinde öyle kesin bir çizgiyle ayrılmıştır ki, çevresindekilere göre ne kadar özgün bir müzik olduğunu bir tarafa koyun, taklit edilmesi bile zor bir şahsiyettir. Saygılar sevgiler

  YanıtlaSil