Freddie King

Perşembe, Kasım 28, 2013


Freddie King (1934- 1976) Blues müziğin B.B. King ve Albert King ile birlikte üç kralından biridir.
Diğer iki kral ile arasındaki farka dair, enstrümantal çalışmalarının fazla olması ve gitar üslubunun diğer iki isme kıyasla (live kayıtlar hariç) daha solo ağırlıklı kalması söylenebilir. 1950'lerde Muddy Waters ve Howlin' Wolf ile çalışan King, 1956'da ilk single'ı "Country Boy"u çıkardı. 1960 yılındaki ikinci single çalışması "Have You Ever Loved a Woman" ile üne kavuşan sanatçı, aynı tarihli bir başka single çalışması "Hide Away" (tüm zamanların en popüler Blues enstrümantallerinden biri) ile bu şöhretini pekiştirdi.
 1961'de, sanatçının esaslı ilk albüm çalışması "Let's Hide Away And Dance Away With Freddy King" piyasaya çıktı ve "Sen-Sa-Shun" , "The Stumble" , "San-Ho-Zay" gibi enstrümantal şarkılarla, Freddie King, Blues müzik dünyasında popüler isimlerden biri oldu. 1965'te sanatçının ünlü şarkılarının başka bir derlemesi "All His Hits" piyasaya çıktı ve sanatçı, 1976'da kalp yetmezliğinden hayatını kaybedene kadar -bu tarz kompilasyonlar dahil olmak üzere- onun üzerinde albüm yaptı. "The Texas Cannonball" ve "Burglar", bu albümlerden en önemli ikisidir
(ayrıca zaman içinde, "The Texas Cannonball", sanatçının lakabı da olmuştur). 

Freddie King; Eric Clapton, Billy Gibbons, Peter Green ve Stevie Ray Vaughan başta olmak üzere, birçok ünlü gitaristi etkilemiş, gelmiş geçmiş en iyi Blues müzisyenlerinden biridir. 

Bunlarada Bakabilirsin

1 yorum

  1. Muddy Waters ile birlikte Blues rock müzik türünün başlıca ilham kaynakları arasında gösterilen önemli bir Texas Blues üstadı..

    YanıtlaSil