Buddy Guy

Cuma, Kasım 29, 2013


1936 da Lettsworth denen tarlalık bir yerde doğmuş. New Orleans Louisiana üniversitesinde hademelik yapmış. Çocukken yaşadıkları yerde üst baş yiyecek alıcak doğru dürüst bir dükkan bile yokmuş. ılk gitarı bir tahtaya iliştirilmiş 2 telden yapılmış bir alet.
Sonraları çocukken ilk akustik gitarını edinmiş. Bu gitar halen Cleveland Blues müzesinde sergileniyormuş. Sonra Chicago'ya gitmiş ve Muddy Waters ile tanışması hayatının dönüm noktası olmuş. Muddy Waters, Howling Wolf, Little Walter'dan etkilenmiş, Eric Clapton'ın "Elvis diğerleri için ne ise Buddy Guy benim odur" dediği sanatçı.
 Jimi Hendrix, SRV ile yıllarca çalmış. Gelmiş geçmiş en büyük sahne performansçısı. SRV ölmeden önce en son onunla sahnedeymiş. Etrafına pozitif bir enerji yayan süper insan, gitarist. Der ki: "When it happens it happens, and if it don't it don't. DAMN RIGHT I GOT THE BLUES! 

captainblues

Bunlarada Bakabilirsin

5 yorum

 1. Buddy Guy bir türlü çok ısınamadığım bluesculardan biri özellikle son zamanalrında. ılk dönem Junior Wells le beraber yaptıkları işler çok kaliteli ve orjinal ama seksenlerin sonuna doğru konser videolarını izlediğinizde komik kıyafetlerle, gitarınad incecik teller boyuna uçuk kaçık bendler yapıyor. Belki de garip geliyodur sadece bilmiyorum. :) Junior Wells ile beraber yaptıkları Country Girl, Messin' With The kid gibi parçalar tavsiye edilir.

  YanıtlaSil
 2. captainblues30 Kasım, 2013

  Uçuk kaçıklığı neşesinden gelir. 71 yaşındaki Buddy Guy halen en iyi sahne performansçılarındandır. Bu işi eğlenmek ve eğlendirmek için yapar. Zaten kendisi session insanı olduğunu her zaman ifade etmiştir. Kankaları ile toplanıp beraber sahne almak, insanları coşturmak, kalite yapmak, all star sahneye çıkmak gibi durumları vardır. Özellikle Hendrix ve SRV tarzında gitar soundu arayan ve gitar çalan arkadaşlara kesinlikle tavsiye ederim, gerçekten çok ilham verir. Nota bilmediği hakkında hep geyikler dolaşır ve bir şehir efsanesine göre TV de biri gitar çalarken notaları bilmediğini ama tek tek perde perde hangi tele bastığını söylediği ifade edilir. Bu arada, onun Gary Moore ile bir düeti vardı, hani video klibinde bir otelin balkonuna o çıkıyordu, diğer balkonda Gary Moore, kapıştırıyorlardı gitarları, süper eğlenceli bir jam yapıyorlardı. Bu şarkıyı hatırlayanınız var mı acabağ

  YanıtlaSil
 3. manwithharmonica30 Kasım, 2013

  Dostum o bahsettiğin klibi olan sarkı"too tired" ama balkonun diger yanında ki "albert collins"
  ne yazık ki buddy guy degil...zaten too tired albert collins in sarkısıdır... Buddy Guy'ın bazı eski 12/8 kayıtlarında ki performansları beni de rahatsız eder ama kendine has tekniği ile her zaman onun caldıgnı anlarsınız...sololarında ki gülme ye benzeyen  riffleri ile tanınır..

  YanıtlaSil
 4. Bende pek sevmezdim ama eric,jimmy vaughan,cray, ve buddy den sweet home chicago dinledikten sonra fikirlerim değişti, robert cray videodan önce röportajda buddy guy ın çok cümleleri olduğunu ve şov konusunda en iyisi olduğunu söylüyordu.

  YanıtlaSil
 5. Jimi Hendrix'in neredeyse bütün rifllerini ondan aldığı adam. Jimi Hendrix'i oldukça etkilemiştir sırtında çalma ensesinde çalma vb harketleri hep buddy guy hendrix'ten çok önceleri yapıyordu zaten. Buddy Guy dinliyorsan T-bone walker'ı da B.B. King'i de dinliyorsundur zaten.

  YanıtlaSil