B.B. King

Pazar, Kasım 24, 2013


Riley B. King veya B. B. King (d. 16 Eylül 1925, ABD, Berclair, Mississippi) ABD’li [Blues] gitaristi ve bestecisi. ‘King’ lakabını taşıyan üç büyük Blues sanatçısından biridir.
B.B takısı; “Beale Street Blues Boy” (Beale Caddesi Bluescu Çocuk) olarak 1948 de kendisine lakap olarak verilmiştir. Daha sonra “Blues Boy King” (Blues’in Çocuk/Genç Kralı) olmuş ve son olarak ise B. B. King şeklinde kısaltılmıştır.  Gitar hakimiyeti çok iyi usta bir müzisyendir.
Birçok ünlü sanatçıyla düeti vardır. En önemlilerinden bazıları Jimi Hendrix, Eric Clapton ve Gary Moore gibi müzisyenlerdir. Yaşına rağmen halen konserler vermektedir. En ünlü şarkılarından biri The Thrill is Gone’dur. “Lucille” adında Gibson marka gitarıyla çalmakta ve Lucille için” hayatımda uzun süre kalan tek kadın” demektedir. Blues Brothers 2000 filminin sonunda Eric Clapton ve Louisiana Gator Boys ile “How blue can you get” parçasını seslendirmiştir. Ayrıca Rolling Stone dergisinde yayınlanan bir listeye göre dünyanın en iyi 3. gitaristidir.

Alıntıdır : Wikipedia.org

Bunlarada Bakabilirsin

3 yorum

 1. BluesnRoller08 Aralık, 2013

  B.B. King, ilk bir numaralı hiti three o'clock blues parçasını çıkarmasıyla kendisini yılda ortalama 275 konser verirken bulması bir oldu. Lonnie Johnson, Blind Lemon Jefferson, T-Bone Walker gibi müzisyenlerden feyz alan B.B. King'İn bugün etkilemediği blues'cu yoktur. 60'lı yılların ikinci yarısından itibaren dünyanın en önemli festivallerinde çaldı; en önemli ödüllerine layık görüldü. 89'da, kuşağımızın en önemli topluluklarından U2 ile 3 ay boyunca İrlanda'dan Yeni Zelanda'ya, Japonya'dan Avusturalya'ya ve başka ülkeleri kapsayan bir turne ile blues'u değişik kitlelere tanıtma çalışmalarına girdi.

  YanıtlaSil
 2. özgür/...08 Aralık, 2013

  Lucille'i anlatmakta bana düştü sanırım. BB King zamanın birinde küçük bir barda çalışıyormuş. Bir gece bu barda iki adam kavga etmeye başlamış ve kavga esnasında sahnenin ortasında duran, barı ısıtmak için kullanılan sobayı devirmişler. Ahşapdan yapılmış barda yangın çıkmış haliyle. BB King dahil herkes kaçmaya başlamış. BB King dışarı çıktığı anda gitarını içerde unuttuğunu farketmiş. Dönüp yanmakta olan bardan canı pahasına gitarını kurtarmış. Sonradan o iki adamın bi barda çalışan "Lucille" adında bi kadın için kavgaya giriştiklerini öğrenmiş. BB King de, kendine, bi daha gitarını bırakıp kaçmak gibi bi yanlış yapmaması gerektiğini hatırlatması için gitarının adını "Lucille" koymaya karar vermiş. isteyenler bu hikayeyi youtube dan BB King in kendi ağzından da dinleyebilirler. Ben dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım...

  YanıtlaSil
 3. U2'nun Rattle and Hum belgeseli vardir. Gecen gün onu izliyordum ve BB King pat diye karsima dikiliverdi. Belki bilmeyenler vardir [sahsen izleyene kadar bilmiyordum bunu]; U2 BB King icin bir sarki yazmis : When Love Comes To Town. Albüm ve belgeselde BB King onlara eslik ediyor. Sarki cok güzel, BB King'in gitarini duyunca güzelligi on kat artiyor; bir de görüntüler eklenince gidip BB King'e sarilasiniz geliyor, ne samimi, ne alcakgönüllü bir adam yahu :) Blues'un tarihini üstünde tasiyor ya, inanilmaz bir kabiliyet bu.

  YanıtlaSil